ŠPORTOVÁ MASÁŽ

Môžeme ju charakterizovať ako špecifický a najviac podobný druh klasickej masáže. Rozdielnosť je však v intenzite, tempe a tlaku vykonávaných masážnych hmatov. Cieľom športovej masáže je uvoľniť svaly, vyladiť svalové napätie, zlepšiť krvný obeh, športovú výkonnosť, fyzickú kondíciu no najmä urýchliť regeneráciu. Je vhodná pre športovca po nadmernom zaťažení, pre rekreačných športovcoch po nadmernom zaťažení a s následným pocitom svalovice / oneskorenej svalovej citlivosti / a únavy, ktorá je spôsobená športovou aktivitou, ale samozrejme i pre bežnú verejnosť. A práve preto je športová masáž vysoko žiadaná u športovcov na zvýšenie fyzickej kondície, na uvoľnenie po fyzickej záťaži a hlavne ako prevencia pred možnými zraneniami.

 

Športová masáž má svoje špecifiká a podľa nich ju rozdeľujeme:

 

Masáž prípravná ( tréningová, kondičná): má za cieľ posilniť organizmus a zabezpečiť rýchlu regeneráciu popri tréningovom zaťažení. Aplikuje sa v prechodnom a prípravnom období pri využití všetkých hmatov a je ju možné rozdeliť na celkovú alebo čiastočnú podľa potreby.

 

Masáž pred športovým výkonom ( pohotovostná): pripraví a stimuluje svalstvo na podanie maximálneho športového výkonu. Je využívaná i pred ťažkým tréningovým zaťažením. Pri regulácii pred štartových stavov sa uskutočňuje ako dráždivá alebo ukľudňujúca, ktorá vplýva na psychiku športovca a dokáže ho dobre pripraviť na ťažký športový výkon.

 

Masáž po športovom výkone: je zameraná na odstránenie odpadových látok vzniknutých v tele športovca počas výkonu, ukľudnenie a uvoľnenie celého organizmu. Využívajú sa jemné relaxačné hmaty v pomalom tempe.